Text Options for the Visually Impaired Font Size: a- A+ Color: A A A Revert 
Close vision bar
Open vision bar

DECA Earns High Accolades at District Competition

DECA

Both DECA Chapters competed at DECA District 4 on Monday, January 28th and had a fantastic showing. In total, there were 43 medal winners and 34 state qualifiers.  23 from DECA 1 and 11 from DECA II.  Below is a list of the student winners.  

State Qualifiers

1st Place - Abigail Brown - Principles of Marketing 

1st Place - Emma Winchester - Principles of Hospitality and Tourism 

1st Place - Lauryn Zilles and Mara Cockerell - Entrepreneurship Start-Up Business Plan 

1st Place - Allison Bush, Breckyn O'Shea, and Morgan Saul - Integrated Marketing Campaign Product 

1st Place - Keryn Crowell - Quick Serve Restaurant Management Series Event  

1st Place - Jalen Ruby - Entrepreneurship Innovation Plan 

1st Place - Christian Hinegardner -Integrated Marketing Campaign Service 

1st Place Isaiah Underwood - Financial Consulting

1st Place Max Dolan - Food Marketing Series Event 

 

2nd Pace - Autumn Jenkins Entrepreneurship Innovation Plan 

2nd Place - Galila Kiffle - Business Services Series Event 

2nd Place - Katherine Fischer - Principles of Business Management and Administration 

2nd Place - Jillian Gough - Principles of Hospitality and Tourism 

2nd Place - Vince Weber - Marketing Communications Series Event 

2nd Place - Edward Hardaway  and Jason Kohr - Marketing Management Team 

 

3rd Place - Maddie Hardwick and Nick Sanders - Integrated Marketing Campaign Service 

3rd Place - Carly Wagoner - Hospitality and Tourism Professional Selling  

3rd Place - Aaryn Paschal - Apparel and Accessories Series Event 

3rd Place - Allison Jackson - Principles of Marketing 

3rd Place - Emmy Smith and Izzy Caraway - Integrated Marketing Campaign - Event 

3rd Place - Chloe Bragg and Olivia Birdsall - Buying and Merchandising Team 

3rd Place - Ceira Goin and Abby Gaul - Sports and Entertainment Team 

3rd Place - Hannah Mitchell - Sports Series Event

3rd Place - Lindsey Dresnek - Business Services Series Event 

3rd Place - Anthony Hild - Personal Financial Literacy 

3rd Place - Noah Thayer - Professional Selling 

 

Medal Winners

4th Place - Addison Yingling and Katie Sullivan - Integrated Marketing Campaign Service 

4th Place - Samantha Becker - Hospitality and Tourism Professional Selling 

4th Place - Chasity Knight - Integrated Marketing Campaign - Event 

4th Place - Layne Tobe and Katelyn Tucker - Integrated Marketing Campaign Product 

 

5th Place - Jaden Peeks - Sports Series Event 

5th Place - Trinity Davis - Entrepreneurship Start-Up Business Plan

5th Place - Kayla Beireis - Restaurant and Food Services Series Event 





Back to School News      Print News Article